„Grendel ’75” Kiállítás
Pozsony, Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma – Brämer-kúria
2024. január 23.
Grendel Lajos, a Kossuth-díjas író, születésének 75. évfordulóját ünnepelve, 2024-ben több kiállítást is rendeztek műveiből és róla készült alkotásokból. Az év egyik legjelentősebb eseménye a „Grendel ’75” nemzetközi kiállítás volt, amelyet a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában rendeztek meg Pozsonyban. A kiállítás 2024. január 23-án nyílt meg és április 30-ig volt látogatható.
A kiállításon négy országból, 58 alkotótól összesen 82 művet mutattak be.
A művek között Grendel-portrék, valamint olyan alkotások is szerepeltek, amelyek Grendel regényeiben megjelenő nemzedéki, nemzetiségi sors- és létproblémákat, közép-európai abszurditásokat dolgoztak fel. A legkülönbözőbb művészeti-technikai ágak, látásmódok mind egyközpontúak, Grendel Lajos irodalmi munkásságára reflektálnak, vagy Grendel-portrék. Az utóbbi években a kortárs művészet fő áramának diskurzusában ritkán jelentkeznek az alkotók irodalmi tematikára reagálva. A Felvidéki Magyar Szépművészeti Egyesület képző- és iparművészeti pályázatában az egyéni, történelmi és társadalmi egzisztenciális élményhalmaz feldolgozását kérték a művészektől és azt, hogy a grendeli verbalitást fordítsák át a vizualitás nyelvére.
A kiállítás megnyitóján Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója mondott ünnepi beszédet.
A kiállításon részt vett Grendel Ágota, az író özvegye és Grendel Gábor, az író fia aki a Szlovákiai parlament képviselője.
Grendel Gábor a riporter egyik kérdésére azt válaszolta, hogy édesapja emlékét számára legjobban Szilágyi Jéger Teréz „Művészportré-Grendel Lajos” című munkája adja vissza.
Ez az alkotás véglegesen a „Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának” Grendel Lajos olvasótermében látható, mely a „Szlovák Kulturális Minisztérium támogatásával nyílott meg.
A kiállítás nemcsak Grendel Lajos életművének állított emléket, hanem lehetőséget adott a kortárs képzőművészeknek is, hogy bemutassák saját értelmezéseiket és alkotásaikat, amelyek Grendel műveiből inspirálódtak. A kiállítás záró eseményét a Magyar Kultúra Napján tartották.